V mnohých priemyselných prostrediach, ako sú baníctvo, energetika, stavebníctvo či lesníctvo, jestvuje neustále riziko poranenia hlavy pracovníkom. Veľmi vážnym rizikom sú fyzické zranenia, ktoré môžu vzniknúť následkom nárazu padajúceho predmetu alebo pri kolízii s pevnými predmetmi na pracovisku. Všetky poranenia hlavy môžu zanechať trvalé následky alebo dokonca môžu byť fatálne. Nie vždy je možné tieto riziká eliminovať iba organizačnými riešeniami, ale i ochrannými prostriedkami. Jedným spôsobom, ako zabezpečiť bezpečnosť pracovníkom, je použitie pracovnej prilby. Pracovná prilba sa musí vyberať podľa povahy, aké riziká vznikajú pri práci.
Najbežnejšia ochrana hlavy
Najčastejšie používaná forma ochrany na pracovisku je pracovná prilba, ktorá chráni hlavu pred nárazom predmetov padajúcich zhora. Taktiež chráni pred nárazom na pevné nezabezpečené predmety na pracovisku. Ak si vyberiete sú správnu, tak pracovná prilba ochráni hlavu aj pred bočnými silami. Štandardná pracovná prilba nechráni pred nárazom elektrickým prúdom, ale ak si zvolíte prilbu s takouto ochranou funkciou, tak vás ochráni i pred elektrickým prúdom. Pracovná prilba môže chrániť aj pred otvoreným plameňom či vysokou teplotou. Pracovná prilba by vo všeobecnosti mala odolávať prieniku predmetov, pohlcovať nárazy, ale i mali by byť odolné voči vode a pomalému horeniu.
Ako nastaviť pracovnú prilbu, aby plnila ochrannú funkciu?
Pracovná prilba by mala byť správne nastavená a prispôsobená podľa každého jednotlivého zamestnanca, aby plnila ochrannú funkciu. Pásy postroja prechádzajúce cez vrchnú časť prilby by mali priliehať tesne k hlave. Čelenka, ktorá obieha okolo hlavy, striktne prilieha k čele a zátylku. Ochranná pracovná prilba musí byť bezpečne pripevnená k hlave, to znamená pracovná prilba musí byť umiestnená na hlave a mala by byť obmedzená minimálnym odstupom medzi tvrdou škrupinou a lebkou. Pracovná prilba by mala byť nastavená tak, aby aj bez použitia remienka pod bradou ostala na hlave bez pádu.
Základné informácie na prilbe
Pracovná prilba by mala obsahovať základné informácie, a to Európske štandardné číslo, názov prípadne logo výrobcu, výrobný rok, typ prilby a veľkosť. Okrem iného môžete na nej nájsť i elektrické izolačné vlastnosti, odolnosť voči bočným silám, odolnosť voči vysokým teplotám alebo nízkym teplotám. Ak hľadáte pracovné prilby alebo informácie k pracovným prilbám, navštívte webovú stránku https://ardonsafety.sk/, kde nájdete všetky odpovede na vaše otázky. Nákup a výber prilby netreba podceňovať, pretože správna prilba zachráni vám život.