Ak chcete elektroinštaláciu označiť nálepkou bezpečná, na prúdový chránič by ste nemali zabudnúť. Ten slúži k viacerými činnostiam, ako napríklad ochrana pred samotným úrazom alebo tiež pred vznikom požiaru. Výhodou je aj to, že prúdové chrániče nie sú príliš drahé. Kľúčové je však zapojenie prudoveho chraniča, ktoré musí byť realizované bezpečnou cestou. Ak vás zaujíma, ako prúdový chránič funguje, kedy má pre vás význam jeho použitie a v neposlednom rade aj to, ako ho zapojiť, prečítajte si viac informácií v nasledovnom článku!
Ako prúdový chránič funguje?
Prúdový chránič predstavuje ideálnu ochranu pred úrazom, ktorý je spôsobený elektrickým prúdom alebo dokonca požiarom. Vyhotovuje sa vo viacerých variantoch, avšak najčastejšie sa stretávame s jeho modifikáciou v podobe prúdového chrániča na DIN lištu. V rozvodovej skrinke sa môžu nachádzať buď dve alebo štyri pozície. Podľa toho, koľko pozícií sa v ňom nachádza, určujú sa fázy. V praxi sa však stretávame aj miniatúrnymi chráničmi, ktoré dokážu zabrať len jednu pozíciu. Pre mnoho ľudí predstavuje prúdový chránič len zbytočnosť, vďaka ktorej v prípade elektroinštalácie zaplatia viac. Aj keď prúdový chránič nedokáže plne zabrániť úrazu, ktorý je spôsobený elektrickým prúdom, dokáže zabrániť následkom či dokonca smrti. Jeho hlavná funkcia spočíva v tom, že sleduje množstvo elektrickej energie, ktorá preteká vodičom. Súčasne monitoruje aj množstvo prúdu, ktorý sa vracia naspäť prostredníctvom neutrálneho vodiča. Ak je rozdiel, ktorý danými časťami preteká nižší alebo vyšší, chránič automaticky reaguje, a to vypnutím elektrického prúdu. Prúdový chránič odpája obvod prakticky v zlomku sekundu, vďaka čomu sa dá zabrániť situácií, pri ktorej by došlo k ohrozeniu ľudského života.
Ako zapojiť prúdový chránič?
Pred zapojením prúdového chrániču budete musieť vybrať variantu, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Prúdových chráničov je dnes na trhu už mnoho. O tom, ako vybrať prúdový chránič, môžeme písať donekonečna. Odporúčame ho však vybrať s prihliadnutím na potreby samotného elektrického obvodu. Čo sa týka samotného zapojania prúdového chrániču, dnes už existuje mnoho dostupných návodov, ktoré vám túto činnosť odporučia. Okrem toho tiež budete mať podrobný návod priložený aj pri samotnom zariadení. Pri jeho zapájaní odporúčame dodržiavať len tie body, ktoré sú v návode odporúčané. Pre viac informácií o prúdových chráničoch navštívte stránku https://www.i-elektrikar.sk/. Doprajte si aj vy bezpečnú domácnosť vďaka zariadeniam, ktoré sa zameriavajú na ochranu vás, ako aj vašej domácnosti!