Naša planéta je extrémne znečistená, ľudstvo dennodenne vytvára obrovské množstvo odpadu, ktorý znečisťuje nielen naše životné prostredie ale mnohí z nás si neuvedomujú, že to má veľký dopad aj na naše samotné zdravie. Dýchame znečistený vzduch, pijeme vodu kontaminovanú rôznymi chemikáliami, jeme potraviny, ktoré sú tak chemicky ošetrené, že so zdravými potravinami už nemajú veľa spoločné. Okrem tohto všetkého, sme už pred pár desaťročiami začali vyrábať a používať nadmerné množstvo plastov, ktoré sú asi jednou z najväčších ekologických záťaží, najmä preto, že majú veľmi dlhú dobu rozkladu. Oveľa menšie plastové časti – mikroplasty sú už ale všade, v oceánoch, v pôde a všade v prírode.
Čo sú to mikroplasty?
Mikroplasty sú veľmi maličké kúsky plastov, ktoré majú menej ako 4-5 milimetrov. Vznikajú napríklad aj rozkladaním sa výrobkov z plastov, ako sú napríklad plastové tašky, slamky a fľaše. Ako iste viete, väčšina oblečenia sa vyrába z recyklovaných plastov a praním takéhoto syntetického oblečenia sa mikroplasty dostávajú do vody. Odhaduje sa, že v oceánoch sú milióny mikroplastových častíc, ktoré si morské živočíchy často mýlia s potravou, čo ich mnohokrát stojí život. Týmto kolobehom sa mikroplasty dostávajú naspäť k nám až do našej stravy. Vedci našli mikroplasty už aj v pitnej vode, nápojoch a aj jedle. Dokonca sú mikroplasty pridávané aj do kozmetických výrobkov ako sú rôzne telové a tvárové pílingy. Mnoho mikroplastov vzniká aj opotrebovávaním pneumatík.
Množstvo mikroplastov v prírode narastá
Veľká väčšina mikroplastov končí teda v pôde, vode a aj vzduchu, čo má veľmi negatívny vplyv na naše zdravie. Mikroplasty obsahujú rôzne chemické látky a stabilizátory, niektoré dokonca absorbujú toxické chemikálie a sú následne uvoľňované do organizmu zvierat a ľudí. Ľudstvo musí zásadne začať riešiť problémy s mikroplastami. Najlepším riešením je výrazne obmedziť výrobu a používanie plastov a plastových produktov, je potrebné čo najviac recyklovať plastový odpad. V súčasnosti sa už značne obmedzuje výroba jednorazových plastov, je zakázané predávať plastové slamky a čoraz viac nahrádzame klasické igelitové tašky za tašky papierové. Každý z nás by mal začať v prvom rade od seba, nekupovať balenú vodu, nepoužívať veľké množstvo plastových sáčkov a fliaš. Ak by ste sa radi dozvedeli o mikroplastoch viac, kliknite na stránku https://upcycle.sk/